Energia
E = m.c2

Titulná stránka P.C.T.

Úspora nákladov na energiu sa stala v posledných rokoch celosvetovým šlágrom. Či už sa jedná o energiu tepelnú, elektrickú, alebo ostatné zdroje. Auto na vodu nie je v súčasnosti realitou len pre biznis ropných gigantov. Úsporné žiarivky so závitom klasickej žiarovky, solárne články a nízkoenergetické domky si však už cestu k obyvateľstvu našli.

ELETRICKÁ ENERGIA

Vyznáte sa v údajoch, ktoré sú uvedené na Vašej vyúčtovacej faktúre za elektrickú energiu?  Slovné spojenia, ako napr. "Zvýšená tarifa za dodávku kapacity jalovej energie do siete", "Mesačná tarifa za ročný rezervovaný výkon", alebo "Ročný odberový diagram" zostávajú väčšine odberateľov elektriny neznámymi pojmami. V dôsledku tejto nevedomosti, je potom celkom normálny jav, že spotrebiteľ platí za dodávku elektrickej energie viac peňazí, ako je nezbytne nutné. Výsledná cena totiž pozostáva z ceny za silovú energiu - teda za vyrobený a skutočne spálený elektrický prúd, ceny za prenosovú sústavu - teda za drôty a trafostanice, ceny za dimenzáciu pripojenia - teda spôsob prevedenia a hodnoty ističov a samozrejme z obchodnej marže dodávateľa. Dôležité pre klientov, ktorí chcú na platbách za elektrinu ušetriť, je vedieť, koľko energie a v akých časových intervaloch skutočne spotrebujú. Na základe týchto poznatkov je potom možné zažiadať o zmenu parametrov dodávky elektriny. Po akceptácii zo strany dodávateľa, resp. distribučnej spoločnosti je potom zníženie nákladov za dodávku elektrickej energie tak pravdepodobné, ako že zajtra ráno vyjde slnko a večer opäť zapadne.

INDIVIDUÁLNE VYKUROVANIE PANELÁKOVÝCH BYTOV

Staršie byty, projektované v ére plánovaného hospodárstva, sú koncipované skôr ako energetické chrliče. Rúry vykurovacích sústav tvoria dômyselnú mrežu a spájajú všetky obytné miestnosti v dome, ako keby sa jednalo o jedinú domácnosť. Byty na najvyšších poschodiach sú povinné odvzdušňovať radiátory za všetkých susedov. Skúste si znepriateliť týchto jedincov a na jeseň sa nezohrejete. Najvyššie položené byty sú totiž vďaka zlej izolácii strechy do novembra vykurované slnkom bez ohľadu na vonkajšiu teplotu.

Ak ste silná osobnosť, dospejete k rozhodnutiu prestať platiť za vykurovanie chodníkov a iných prírodných krás, ktoré sa nachádzajú medzi centrálnym zdrojom tepla a Vaším domovom. Ak to urobíte skôr ako Vaši susedia, ste vo výhode. Tí ktorí sa budú odpájať ako poslední, sú povinní túto skutočnosť ohlásiť pôvodnému dodávateľovi a nahradiť mu škody spojené s odstavením teplovodu.

ALTERNATÍVNE ZDROJE

Čo je dobré pre prírodu, malo by byť dobré i pre človeka. Skutočnosť, že fúka vietor, tečie voda a svieti Slnko je našťastie daná vyššou mocou ako zákonodárnym zborom. Nestálo by za to ju využiť? Všetko, čo dostávame bezplatne má v skutočnosti najvyššiu hodnotu. Či sa jedná o život, rodičov, čas, alebo spomínané živly. Ten kto vie tieto veci efektívne využiť, víťazí spravidla nad všetkými, ktorí sa snažia nechať si za svoje šmejdy draho zaplatiť.

PHM

Zníženie spotreby pohonných hmôt je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi. Aby sme sa však nestali obeťou čudných praktík nemenovaných podvodníkov a neznižovali spotrebu podľa vzoru bolševických sloganov "uštriť musíme, nech to stojí, čo to stojí", je dobré postupovať i vtejto oblasti obozretne. Ponúkame Vám možnosť využiť MPG technológiu spoločnosti FFI, ktorá ju prebrala od armády Spojených štátov. Ekologické preparáty pridávané do paliva Vám znížia spotrebu PHM v priemere o 15%, pričom ako pridanú hodnotu znížia i hluk motora a objem emisií až o 70%. Ich používanie je preto odporúčané najmä pred emisnou kontrolou vozidla.

energy@pct.sk   Späť na pôvodnú stránku